Relacja z 23. Konferencji IPMA Polska

5 listopada spotkaliśmy się po raz 23. na corocznej Konferencji IPMA Polska. Tym razem w zmienionej, wirtualnej formule za pośrednictwem platformy Meeting Application. W wydarzeniu online wzięło udział ponad 200 osób, które w swojej codziennej pracy realizują i zarządzają projektami. Przed kamerami stanęło 19 ekspertów, praktyków i specjalistów zebranych w tym samym celu – aby podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

W tym roku kanwą Konferencji była szeroko rozumiana „Zmiana”. Temat przewodni został ustalony już podczas poprzedniej edycji, teraz okazał się wyjątkowo aktualny i potrzebny. W ramach wydarzenia odbyły się dwa bloki inspirujących wystąpień prelegentów, panel dyskusyjny „Lider zmiany prawie… wszechmocny. Co mogą zrobić organizacje, aby mądrze wspierać liderów zmiany?”, trzy merytoryczne warsztaty oraz wieczór muzyczny prowadzony przez saksofonistę Michała Borowskiego.

Organizacja wydarzenia za pośrednictwem narzędzia Meeting Application umożliwiła networking i dzielenie się spostrzeżeniami oraz uwagami na aktualnie prezentowane tematy. Uczestnicy chętnie zadawali pytania, publikowali posty i zdjęcia. To właśnie na chat’cie odbyło się wiele interesujących dyskusji. Udział w wydarzeniu był możliwy zarówno z poziomu aplikacji, jak i z przeglądarki na komputerze i telefonie. Uczestnicy łączyli się więc z nami z domu, biura, a nawet z podróży. Pomimo dzielącej odległości, znowu można było wyczuć te same emocje, które towarzyszą naszym konferencjom od wielu lat.

Zaproszeni goście prezentowali różne aspekty dotyczące projektów transformacyjnych całych organizacji i zespołów, na przykładach różnych branż. Mimo różnic wynikających z charakteru prowadzonej działalności, wyraźnie dało się zauważyć wspólne mianowniki, pozwalające przekuć zmianę w sukces. Tomasz Leśniowski szczególną uwagę zwracał na sprzyjającą kulturę organizacyjną i otwartą postawę pracowników IPMA. Grzegorz Dzwonnik oraz Maciej Ostrowski na transparentną komunikację na każdym szczeblu oraz zaangażowanie i rolę interesariuszy w procesie zmian. Wojciech Siemiątkowski jako jeden z kluczowych czynników wymieniał proaktywne podejście do współpracy w ramach samoorganizujących się zespołów projektowych. Jarosław Kieszek, Maria Szymborska oraz Piotr Węcławik wskazali również transformację systemów, dzięki którym na podstawie odpowiednio dobranych wskaźników, organizacja monitoruje oraz raportuje postępy zmian w realizowanych projektach. Konrad Klepacki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na konieczność uwzględniania kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi podczas formułowania celów projektowych. Nawiązał do Katastrofy Klimatycznej jako niekontrolowanej zmiany niosącej wiele zagrożeń i ryzyk, z którymi będą się mierzyć Kierownicy projektów w niedalekiej przyszłości. Natomiast goście panelu dyskusyjnego  – Jakub Boczkowski, Karolina Jarocka, Konrad Klepacki, Kornel Kwiatek, Marek Sodolski, Dobrochna Ciosek – podkreślali znaczenie doświadczenia i wiedzy liderów zmian, a także wsparcia ze strony najwyższej kadry i zarządu. Ponadto podczas dyskusji panelowej poruszono tematy związane z najtrudniejszymi projektami transformacyjnymi wdrażanymi w organizacjach oraz ze zjawiskiem inercji. Paneliści zastanawiali się również nad tym, czy celowe wywołanie kryzysu ułatwia wdrażanie zmian.

Podczas Konferencji przyjrzeliśmy się także „Zmianie” z perspektywy Kierowników Projektów i członków zespołów projektowych – indywidualnych jednostek odczuwających efekty dokonujących się zmian. Dynamiczna różnorodność świata biznesu wymaga od pracowników gotowości oraz zdobycia umiejętności adaptacji do nowych warunków. Chcąc wspierać swoich pracowników organizacje powinny więc zadbać nie tylko o kompetencje twarde, ale również pomóc w rozwoju umiejętności miękkich. Na przykładzie podróży do Afryki, Przemysław Domański zwrócił uwagę na to, że w pracy Project Managera, poza dobrym planem i zarządzaniem ryzykiem, równie ważna jest elastyczność wobec nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Natomiast dzięki dr Ewie Hartman dowiedzieliśmy się, że kolejnym istotnym czynnikiem jest umiejętność wpływania na nasze naturalne reakcje na zmiany, które zachodzą w mózgu w sytuacjach nowych i trudnych.

Uczestnicy wydarzenia mogli również dodatkowo wziąć udział w trzech warsztatach praktycznych:

    • „Mindfulness – jak odzyskać równowagę i spokój w zmieniającym się świecie” z Jolantą Tadeusiak,

    • „Jak dobierać członków zespołu projektowego wiedząc, a nie zgadując? Warsztat dobrych praktyk w oparciu o metodologię C.G. Junga” z Michałem Karlikowskim,

    • „Warsztaty z wykorzystaniem aplikacji Steam2pm do efektywnego planowania zasobów i kosztów.” z Ewą Bednarczyk i Tomaszem Leśniowskim.

Podczas wydarzenia odbył się konkurs zorganizowany przez firmę Hadrone – Złotego Sponsora 23. Konferencji IPMA Polska. Zostały rozlosowane cztery nagrody – lekcja boksu z mistrzynią Europy, przejażdżka Lamborghini po ulicach Warszawy, malowniczy lot motolotnią nad Warszawą oraz lot z plecakiem odrzutowym.  Także w trakcie warsztatu z Michałem Karlikowskim uczestnicy mieli możliwość wygrania produktów projektu startupowego – Fundacja Sławek – GoijLand. Natomiast uczestnicy warsztatów z Ewą Bednarczyk oraz Tomaszem Leśniowskim mogli wygrać Zrównoważone Zarządzanie Projektami. Podręcznik GPM.

Na zakończenie spotkaliśmy się podczas wieczoru muzycznego, gdzie przy dźwiękach nastrojowych ballad, na chat’cie uczestnicy wymieniali się wrażeniami, żartowali i wspominali poprzednie konferencje. O doskonałe nastroje i pozytywne wibracje zadbał saksofonista Michał Borowski. Usłyszeliśmy aranżacje popularnych przebojów (min. „Fields of Gold” Stinga, „Part time lover” Stevie Wondera czy też „I didn’t come” Norah Jones) a także utwory autorskie.

Złotym sponsorem 23. Konferencji IPMA Polska była firma Hadrone. Sponsorem wydarzenia firma Shodann, a  partnerami Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Myślimy Projektowo, Akademia Białego Kruka oraz 4Developers. Patronami wydarzenia były Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych (KPK). Patronat Honorowy pełnił Prezes Rady Ministrów.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom, prelegentom, sponsorom, partnerom i patronom 23. Konferencji IPMA Polska – jesteśmy zaszczyceni, że z nami byliście. Jednocześnie chcielibyśmy zaprosić na kolejną 24. edycję naszego wydarzenia, która odbędzie się w dniach 4-5 listopada 2021, a jej hasłem przewodnim będzie „Leadership”. Do zobaczenia za rok!